Koronavirus-příznaky a léčba - převzatý článek

19.03.2020 09:19

Příznaky koronaviru a nemoci COVID-19

Koronavirus není běžná sezónní chřipka. Chřipka se šíří rychleji, má kratší inkubační dobu, ale pravděpodobnost úmrtí při nákaze koronavirem je čtyřicetkrát vyšší, a to ve všech věkových kategoriích.

Inkubační doba u koronaviru je zhruba 14 dní.Tedy ode dne nakažení do propuknutí prvních příznaků uplynou celé dva týdny.

Horečka a suchý kašel se projevují hned napočátku onemocnění, zhruba po týdnu se obvykle přidává ještě dušnost.

Jak léčit lehký průběh koronaviru?
radí lékař, MUDr. Jiří Štefánek

V podstatě stejně, jako jsme zvyklí léčit sezonní chřipku. Lehký COVID-19 totiž není nic tragického, prostě si ho představte jako běžnou infekci dýchacích cest, bývá u něj zvýšená teplota, suchý kašel, bolesti svalů a únava. U lehčích případů by neměla být přítomna výraznější dušnost. Podle nedávné menší italské studie byla právě vznikající dušnost důležitou indikací k zavolání ZZS a převozu pacienta do nemocnice. Pacient, u kterého se dušnost objeví, by doma být podle těchto zkušeností léčen neměl.

Základem léčby lehkého COVID-19 je zůstat doma, odpočívat a přijímat dostatek teplých tekutin. Vitaminy zřejmě neudělají žádné zázraky, ale rozhodně neuškodí. Z léků lze použít ty klasické, dávky jsou pro dospělého:

I. Antipyretika (léky na snížení vysoké teploty)
Pro infekce obecně platí, že srážet teplotu za každou cenu je špatný nápad.Teplotu srážejte při horečce nad 38,5 °C, jinak to není vhodné. Zvýšená teplota totiž pomáhá imunitnímu systému bojovat s infekcí. Paracetamol 500mg tbl(Paralen, Panadol, Coldrex) 1-2 tbl po 4-6 hodinách, maximální denní dávka 4g/den, nekombinovat s dalšími léky obsahujícími paracetamol, nástup účinku je do 30 minut

II. Mukolytika (léky proti vlhkému kašli;většinou lze zakoupit ve formě kapek, či tablet)
Při vlhkém kašli, neužívat na noc, nekombinovat s antitusiky (hrozí hromadění rozpuštěných hlenů v dýchacích cestách). U COVID-19 zřejmě nebudou tolik využívané, neboť kašel bývá spíše suchý

1) Ambroxol 30mg tbl (Ambrobene, Ambrosal) 1 tbl 2x denně
2) Bromhexin 8mg tbl 1-2 á 8 hod, roztok 12mg/ml 15-30 kapek 3x denně
3) Erdostein: Erdomed - tablety jsou na předpis, ale granule pro perorální suspenzi, čili klasické granule do vody, jsou na volný prodej

III. Antitusika (léky proti suchému, dráždivému kašli; nekombinovat s mukolytiky)
účinná látka butamirát:
Sinecod sirup 0,15% 15ml 4x denně
Tusin 4,62mg/ml 30 kapek 3x denně
Stoptusin (kombinace s guaifenesinem) 0,8mg/ml + 20mg/ml 5ml 3x den
Levodropropizin: Levopront kapky 20 kapek 3x denně

Pozn. 1: Není pravda, že COVID-19 zabíjí přednostně mladé lidi se zdravou silnou imunitou tzv. cytokinovou bouří, to je omyl. Dojít k tomu sice může, takové případy jsou popisovány, ale jsou vzácné. COVID-19 nejčastěji zabíjí starší lidi s oslabenou imunitou. Malé děti COVID-19 nezabíjí vůbec, myslím, že dosud nebylo prokázáno jediné úmrtí dítěte.

Pozn. 2: COVID-19 nejčastěji probíhá zmíněnou lehkou formou a lidé se z něj normálně vyléčí. Trvá to ale často poněkud déle než u běžné sezonní chřipky, může jít i o víc týdnů. Po onemocnění by měla vznikat imunita díky přítomnosti protilátek,ale není jisté, jak dlouho její účinek trvá. Bude jistě individuální.

Anketa

Je pro vás přínosem možnost objednat se do ordinace na určitý čas?

ano (1 755)
ne (471)
nevím (392)

Celkový počet hlasů: 2618

Kontakt

MUDr. Zuzana Ryšavá s.r.o.
Sušilovo náměstí 411/ 4
683 01 Rousínov

530 331 420
ordinace@rysavamudr.cz